Miežinė duona su medumi

Kepti vien iš miežinių miltų sudėtinga, tačiau jų aromatas nuostabus ir juose yra daugiau nepakeičiamų, cholesterolio kiekį mažinančių aminorūgščių nei kvietiniuose ar ruginiuose miltuose. Ši duona kepama iš pusiau miežinių ir pusiau kvietinių miltų be priedų, todėl procesas palengvėja  ir galite išsikepti mišrios pilno grūdo baltos ir ruginės duonos. Kviečiuose esantis glitimas pagerina kilimo savybes. Miežiniai miltai turi šiek tiek kartumo, tad naudodami medų duonelei suteiksite tobulą pusiausvyrą.
Išeiga – 1 kg kepalas 2 litrų talpos gilioje kepimo formoje

Jums reikės

500 ml vandens
8 g mielių
10 g medaus
250 g pilno grūdo miežinių miltų
250 g kvietinių miltų be priedų
10 g druskos

Kepimo būdas

Virtuvės kombaino pagalba maišoma duonos tešla; žr. patarimus, kaip tešlą maišyti rankomis

Į maišymo dubenį supilkite vandenį ir ištirpinkite jame mieles.
Įstatykite  tešlos maišymo dubenį į kombainą, pasirinkite duonos minkymo antgalį, suberkite miltus ir druską. Minkykite tešlą mažiausiu greičiu iki vientisos masės- turėtumete užtukti apie 1 minutę. Stebekite, ar ant dubens kraštų nelieka miltų.
Po to padidinkite virtuvės kombaino greitį ir gerai išminkykite tešlą. Kai tešla visiškai atšoka nuo maišymo dubens kraštų ir susitelkia ant minkymo antgalio (dažniausiai po 12–15 minučių maišymo) - tai ženklas, kad tešla jau tinkama kepimui. Neperminkykite, stebėkite tešlos pokyčius, o ne laikrodyje bėgantį laiką.

Kildinimas

Dubenį išglostome sviestu padengtais pirštais. Sudėjus tešlą į dubenį nepamirškite uždengti maistine plėvele - taip tešla neišdžiūs. Pasižymėjus išorinėje indo pusėje tešlos kiekį - lipduku ar apsukus dubenį juostele, galėsime vėliau palyginti kaip tešla pakilo. Palikime ją kilti virtuvėje ant stalviršio.

Kildiname tešlą ant stalviršio 1 valandą. Vėliau dedame ją į šaldytuvą ir kildiname dar mažiausiai 24 valandas, dažniausiai per tiek laiko tešlos kiekis padvigubėja. Likus porai valandų iki duonelės kepimo tešlą patikriname. Jeigu tešla pakankamai neiškilo, galima išimti ją iš šaldytuvo ir palikti porai valandų kilti toliau kambario temperatūroje, taip mielių ląstelės „atsibunda“ ir tešla baigia kilti.

Kepimas

Apie pusvalandį prieš pradėdami kepti duoną įjunkime orkaitę iki maximalaus karščio (250–275 °C). Jūsų orkaitėje turėtų būti ventiliatorius - įjunkite ir naudokite jį kepant. Padėkite gilią kepimo formą ant kepimo grotelių orkaitės viduryje ir pirmąsias 5 minutes kepkite maksimalioje temperatūroje. Tada sumažinkite orkaitės kaitrą iki 200 °C ir kepkite. Po 35–40 minučių duonelė turėtų būti pilnai iškepusi.Norime priminti, kad visos orkaitės skiriasi, todėl ir jų pasiekiama kaitra bei karščio pasiskirstymas skiriasi . Dėl šios priešžasties kepimo trukmė visada nurodoma apytiksliai, todėl kepant duoną reikia ją atidžiais tebėti. Kai tik duona įgauna malonią rusvą spalvą ir ją "pastuksenus" girdisi garsas, lyg beldžiant į tuščiavidurį daiktą, tuomet ji yra iškepusi. Jei turite termometrą, patariame pasitikrinti kokia temperatūra yra duonelės viduje, jei 99 °C, ji tobulai iškepusi.

Patarimas

Jeigu neturite maišytuvo, tešlą puikiai išminkysite ir rankomis. Sukamaisiais judesiais maišykite tešlą arba beveik ją plakite plokščia virtuvine mentele ir kartkartėmis vis nubraukite tešlą nuo dubens kraštų, kad į ją patektų oro. Minkykite apie 10–15 minučių ar ilgiau su pora pertraukų, kol tešla iš lipnių miltinių gumulų pavirs glotnia, žvilgančia ir tąsia tešla, nebelimpančia prie dubens kraštų.
Šį receptą sukūrė „Meyers Madhus“.