Higiena

Prisiminkite - dėl geros higienos. Nepamirškite nusiplauti rankų. Nepamirškite nuplauti peilio. Nepamirškite išskalbti virtuvinio rankšluosčio... Prisiminkite, prisiminkite ir dar kartą prisiminkite. Naudingų patarimų šia tema, ieškokite kitame puslapyje!

Tikriausiai daugelis iš mūsų girdėjome įvairių istorijų apie vakarėlius, kuriuose svečiai apsinuodijo maistu. O dar tos pamokos apie tinkamą higieną, girdėtos mokykloje, bei tėvų prašymai nusiplauti rankas... Higiena virtuvėje - pamatinis dalykas. Tad skaitykite toliau ir rasite daug naudingų patarimų, kaip virtuvėje išlaikyti švarą.

Kaip garantuoti gerą asmeninę higieną

Plaukitės rankas
Gali atrodyti banalu, bet mes pakartosime dar vieną vaikystės pamoką, kadangi švarios rankos – tai jūsų asmeninės higienos pagrindas. Per dieną rankomis prisiliečiame prie daugelio dalykų: šiukšlių dėžės, pinigų, durų rankenų ir kt. Todėl prieš gamindami maistą, nepamirškite nusiplauti rankų. Taip pat rankas nusiplaukite kas kart panaudoję skirtingus maisto produktus (pvz., daržovės ir mėsa). Ir nepamirškite savo vaikams priminti, kad šie, pažaidę su kačiuku ar šunimi, būtinai nusiplautų rankas.

Tinkamai plaukitės rankas

1) Nusiimkite žiedus.
2) Plaukitės rankas šiltu vandeniu.
3) Plaukitės rankas su muilu apie 15 sekundžių.
4) Dar kartą nusiplaukite rankas vandeniu ir nusišluostykite jas švariu rankšluosčiu.

Kaip išvengti bakterijų ant pjaustymo lentelės

Venkite įbrėžimų
Pjaustymo lentelės plyšeliuose veisiasi bakterijos, todėl jei lentelė labai subraižyta, jos nenaudokite. Rinkitės medinę pjaustymo lentelę. Mediena pati užpildo atsiradusius įbrėžimus ir jie tiesiog pranyksta (jei lentelė reguliariai ištepama alie-jumi). Medienoje taip pat yra natūralių bakterijų, kurios sunaikina blogąsias bakterijas, esančias lentelės plyšeliuose.
Pjaustymo lentelė
Jei jūsų pjaustymo lentelė subraižyta ar atpleišėjusi, jos nebenaudokite. Jei lentelė skleidžia nemalonų kvapą, nuvalykite ją citrinos sultimis, o po to kruopščiai nuplaukite šiltu vandeniu. Skirtingo maisto pjaustymui naudokite atskiras lenteles. O jei naudojate tą pačią lentelę, prieš pjaustant kitus maisto produktus, nuplikykite ją verdančiu vandeniu ir nusausinkite.

Kad svečiai apsilankytų ir vėl

Pjaustykite švariu peiliu
Ruošiate suši... Supjaustėte lašišą ir prisiminėte, jog trūksta agurko. Jokiu būdu nepjaustykite agurko nenuplautu peiliu, nes taip ant daržovės pernešite žuvies bakterijas.

Šiek tiek apie peilius
Skirtingiems maisto produktams pjaustyti naudokite atskirus peilius. Peilis, kuris buvo panaudotas pjaustyti žaliai mėsai, paukštienai, žuviai ar žaliam kiaušiniui sumušti, turi būti kruoščiai nuplautas šiltu vandeniu ir indų plovimo priemone, nuplikytas verdančiu vandeniu arba išplautas indų plovimo mašinoje.

Laikykitės higienos, kai ruošiate mėsą ar žuvį

Išvenkite bakterijų

Žodis higiena yra kilęs nuo antikos graikų sveikatos deivės Hygieia vardo. O kokia iš jos nauda? Na, jei ji gyventu mūsų laikais, tikrai rekomenduotų ruošiant mėsą, paukštieną, žuvį ar kiaušinius elgtis taip:

1) šildykite bent iki 75˚ C;
2) šaldykite ne mažesnėje kaip +5˚ C temperatūroje;
3) laikykite minėtus produktus atskirai nuo kitų maisto produktų.

Valymas chloru
Kai baigiate išdarinėti viščiuką, gerai nuvalykite virtuvės stalviršį, išplaukite indus ir įrankius, kuriuos naudojote išdarinėjant viščiuką. Valymui galite naudoti tokį mišinį: 100 ml chloro sumaišykite su 1 litru vandens. Po valymo būtinai perplaukite paviršius švariu vandeniu.

Kiaušiniai neturėtų būti salmonelės šaltinis

Tiesiog išvirkite

Švieži kiaušiniai gali būti užkrėsti salmonele. Daugelis tai žinome, bet ar žinome, kaip sunaikinti šias bakterijas. Palaikius kiaušinį keletą sekundžių verdančiame vandenyje bakterijos, esančios ant lukšto, nežūsta. Lukštas yra akytas ir slėgis, panardinus kiaušinį į vandenį, tiesiog įstumia bakterijas į kiaušinio vidų.Nors kiaušinio baltymas turi antibakterinių savybių, bet jis visiškai neapsaugo nuo salmonelių sunaikinimo.

Bakterijos žus, tik kiaušinį išvirus!

Šiek tiek apie kiaušinius

Švieži kiaušiniai gali būti užkrėsti salmonelės bakterijomis. Todėl visada nusiplaukite rankas ir išplaukite indus bei įrankius, su kuriais lietėsi žalias kiaušinis. Priešingu atveju, bakterijomis bus apkrėstas ir visas patiekalas. Šaltiems patiekalams gaminti naudokite pasterizuotus kiaušinius.

Gerai pagalvokite, prieš siūlydami svečiui paragauti maisto

Klastingosios bakterijos
Turbūt girdėjote šią frazę: ”Paragauk. Ar netrūksta šiek tiek druskos?” Kai paprašote svečio paragauti patiekalo, turbūt net neįsivaizduojate, kiek bakterijų gali būti jo burnoje. O dar svečio rankos... Jos taip pat gali būti nešvarios. Taigi, ragautojui visada duokite švarų šaukštą, kurį po to būtinai nuplaukite.
Bakterijos ant jūsų rankų
Bakterijų yra visur, taip pat ir ant jūsų rankų. Taigi, pavyzdžiui, padavę svečiams ranką, prieš ruošdami maistą, būtinai ją nusiplaukite.

Tipiška diena

Reikalinga

07:10  avižiniai miltai ir šilta kava puikiai dienos pradžiai... 
15:30  marmeladas, arbata, sviestas... 
16:45  ant grindų nukrito gėlių vazonas... 
17:30  laikas ruošti arbatą ir gaminti žuvį... 
18:18  vakarinė arbatėlė... 
18:20  varva vaiko nosis... 
19:30  o kas gi čia ant šaldytuvo durų? 
20:00  apibėgo kavos virimo aparatas... 
23:00  labos nakties švariam virtuvės staleliui... 
07:10  labas rytas naujai jaudinančiai dienai...

Keiskite kiekvieną dieną
Indų pašluostė - tikras rojus bakterijoms. Todėl ją keiskite mažiausiai kartą per dieną. Mėsos sultys ir kiti maisto likučiai ant virtuvės stalelio turėtų būti nuvalomi popieriniu rankšluosčiu. Pašluostę galėsite naudoti ir vėl, jei ją išskalbsite ne mažesnėje kaip 60˚ C temperatūroje.

Sådan undgår du, at din opvaskebørste spreder bakterier

Tiesiog jį užvirinkite
Daugelis žmonių išmeta indų plovimo šepetį, kai šis nebeatrodo tinkamas naudoti. Jei nenorite, kad šepetys skleistų bakterijas virtuvėje, tiesiog išplaukite jį indų plovimo mašinoje. Arba tiesiog perskalaukite šepetį verdančiu vandeniu. Tam puikiai tiks ir likęs vanduo nuo virtų bulvių.
Indų plovimo šepetėlio valymas
200 ml chloro ir 5 litrai vandens - toks vandens mišinys sunaikins visas bakterijas ir pašalins nemalonius kvapus. Supilkite mišinį į kriauklę ir mirkykite skudurėlius, šepečius ir kempinėles keletą valandų. Po to perskalaukite keletą kartų švariu vandeniu.